Amerikan Başkanı Trump, ABD mültecilerin yeniden yerleşim programına

Amerikan Başkanı Trump, ABD mültecilerin yeniden yerleşim programına önemli değişiklikler yapan bir icra (yani üst yönetici) emri çıkardı.

Icra emri, Başkan’ın verdiği, Amerika Birleşik Devletleri’nde kanun olarak kabul edilen bir emirdir. Mültecilerin yeniden yerleşimi Amerika Birleşik Devletleri Başkan tarafından kontrol edildiğinden, Başkan olarak bu programa değişiklikler yapabilir. Ama, bununla birlikte, icra emri Anayasa’yı veya Kongre tarafından kabul edilen kanunları ihlal edemez.

Bu emir mülteciler için ne anlama gelir?

1. Bu emir, gelecek 120 gün için mülteci yerleşimini askıya alıyor. Bu, hiçbir mültecinin önümüzdeki 120 gün içinde ABD’ye yerleştirilmesine izin verilmeyeceği anlamına geliyor. Ayrıca, mülteci işlemleri 120 gün boyunca durdurabilir. Bu yurtdışı röportajları ve arka plan kontrollerinin ertelenebileceği anlamına gelir.

2. Bu emir, Suriye’deki tüm mültecilerin ABD’ye girmesini engelliyor. Bu, icra emrinde bir değişiklik yapılıncaya kadar Suriye’den hiçbir mültecinin ABD’ye girmesine izin verilmeyeceği anlamına geliyor. Bunun için belirlenmiş bir zamanlama yok.

3. Bu emir aynı zamanda bazı ülkelerden gelen kişilerin 90 gün boyunca ABD’ye girmesini yasaklar. Bu ülkeler şunlardır: İran, Irak, Sudan, Suriye, Libya, Somali, Yemen. 90 gün sonra yasak bazı insanlar için kaldırılmış olabilir.

4. Bu emir, 2017’de Amerika Birleşik Devletleri’ne gelebilecek toplam mültecilerin sayısını azaltmaktadır, ancak yine de 25.000 daha mültecinin gelmesine izin vermektedir. Hangi mültecilerin girebileceğini veya mültecilerin yeniden yerleşim için ABD’ye girmesine izin verilip verilmeyeceğini bilmiyoruz.

Bu icra emir beni nasil etkiler?

1. Zaten Amerika Birleşik Devletleri’nde bir mülteci iseniz, bu emir yasal statünüzü etkilemez. Hala ayni yasal statüye sahipsiniz. Bir yıl ikamet ettikten sonra Yeşil Kart başvurusunda bulunabilirsiniz.

2. Bir aile üyesinin Amerika Birleşik Devletleri’ne yerleştirilmesini veya aile birleşimi yoluyla size katılmasını bekliyorsanız, muhtemelen şimdi Amerika Birleşik Devletleri’ne gelmeleri daha uzun sürecektir. Aile üyesi ABD’ye giriş yasağı olan ülkelerden biriyse, bu icra emri değiştirilene kadar ABD’ye gelmesine izin verilmeyecektir.

Yasal yardıma ihtiyacınız olursa ne olacak?

Bu icra emri yüzünden derhal hukuki endişeleriniz varsa veya Amerika Birleşik Devletlerine gelmek üzere planlayan mülteci aile üyeleriniz varsa Uluslararası Mülteci Yardım Projesine (UMYP) başvurabilirsiniz. UMYP size tavsiye ve bilgi sağlayabilir, ancak icra emri tarafından yasaklanmış olan birini ABD’ye getirecek güce sahip değildir: Info@refugeerights.org

Ne yapabilirsin?

Bir mülteci olarak, zaten çok zorluklardan geçtiniz. Ancak ne kadar kuvvetli olduğunuzu biliyoruz. Şu anda yapabileceğiniz üç şey var:

1. Unutmayın, siz Amerika’nın önemli bir parçasısınız. ABD’ye değerli katkılarda bulunduğunuzu biliyoruz. Ve Amerikalıların çoğunluğu mültecilere kucak açiyor ve hoşgeldiniz diyor.

2. Eğer kendinizi güvenlikte hissediyorsanız hikayenizi paylaşın. Diğer Amerikalılar için mültecilerin hikayelerini anlamak ve duymak önemli şimdi.

3. Sizin gibi olan başkalarına yardım edin. Bu kaynağı paylaşın:
https://therefugeecenter.org/

4. Henuz yapmadıysanız ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yeterince zaman geçirdinizse, artık bir Amerikan vatandaşı olmanizin zamanı gelmiştir. Vatandaşlık sınavına hazırlanmanıza yardımcı olmak için Mülteci Merkezinin İnternet’ten ücretsiz sunduğu vatandaşlığa hazırlık kursuna katılabilirsiniz: http://classroom.therefugeecenter.org/programs/citizenship-preparation

Ya ayrımcılık kurbanı iseniz veya bir nefret suçu hedefiyseniz?

Bir suçun kurbanı iseniz, polisi aramalısınız: 911.
Dininizden veya herhangi bir grup üyeliğinizden dolayi kendinize veya tanıdığınız bir kişiye karşı ayrımcılığa uğradığınızı düşünüyorsanız, bunu bildirmelisiniz: https://www.splcenter.org/reporthate

Ya başka sorularınız varsa?

Başka sorularınız varsa lütfen RCO’ya e-posta ile gönderin. Info@therefugeecenter.org

Mültecilerin hakkını kim savunuyor?

Amerika Birleşik Devletleri’nde, Mülteci Konseyi ABD adı verilen bir ulusal grup bulunmaktadır. Bu grup Amerikanın gurur verici geleneği olan dünyanın her yerinden gelen mültecilerin yerleşiminin devam etmesini için çalışan bir gruptur. Birçok örgüt, tüm Ulusal Yeniden Yerleşim Ajansları da dahil olmak üzere bu grubun bir parçasıdır. Bu örgütler, Amerikalıların çoğunluğuyla birlikte, mültecilerle beraberdir.