دانلد ترامپ، نخست وزیر جدید ایالات متحده یک فرمان اجرایی جدید را صادر کرده است که تغییرات قابل توجهی را در برنامه استقرار مجدد پناهندگان ایالات متحده ایجاد کرده است.

دانلد ترامپ، در روز 6 مارچ 2017 یک فرمان اجرایی جدید را صادر کرده است. این فرمان اجرایی جایگزین فرمان اولیه ای است که در ماه ژانویه صادر شده بود. این فرمان تغییرات قابل توجهی را در برنامه استقرار مجدد پناهندگان ایالات متحده ایجاد کرده است. این صفحه اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می دهد تا به شما کمک نماید متوجه شوید این فرمان اجرایی چگونه بر روی پناهندگان اثر خواهد گذاشت.

این فرمان اجرایی چه مفاهیمی برای پناهندگان خواهد داشت؟

از آنجایی که استقرار مجدد پناهندگان تحت کنترل ریاست جمهوری آمریکا است، او می تواند تغییراتی را در این برنامه ایجاد کند. با این حال، یک فرمان اجرایی نمی تواند از قانون اساسی یا قوانین صادر شده توسط کنگره تخطی نماید.

 

 • این فرمان استقرار مجدد پناهندگان را برای 120 روز آینده متوقف می سازد، البته با چند استثناء. این مسئله بدین معنی است که پناهندگان اجازه نخواهند داشت در طی 120 روز آینده (16 مارس 2017 تا 14 جولای 2017) در ایالات متحده مستقر شوند، به جز چند استثناء برای موارد خاص.
 • پس از 120 روز، پناهندگان، شامل افرادی که برای استقرار مجدد مورد تائید قرار گرفته اند، ممکن است مجبور شوند فرآیندهای امنیتی اضافی را طی نمایند تا بتوانند واجد شرایط ورود به ایالات متحده گردند. این مسئله به این معنی است که مصاحبه های خارج از کشور و بررسی سابقه افراد ممکن است به تاخیر افتد.
 • این فرمان همچنین برای مدت 90 روز (16 مارچ 2017 تا 14 ژوئن 2017) ورود افراد دارای ملیت های خاص به ایالات متحده را ممنوع می سازد. این کشورها عبارتند از: ایران، سودان، سوریه، لیبی، سومالی، یمن. اگر شما گرین کارت دارید و یا اگر شهروند ایالات متحده هستید، و در یکی از این شش کشور به دنیا آمده اید باز هم می توانید سفر نماید. اگر شما گرین کارت ندارید و متعلق به یکی از این هفت کشور هستید، نباید در این زمان سفر کنید. اگر به صورت غیرقانونی شما را بازداشت کرده اند یا کسی را می شناسید که بازداشت شده است لطفا با این ایمیل info@refugeerights.org یا با ACLU محل خود تماس بگیرید. پس از 90 روز این ممنوعیت ممکن است برداشته شود. اگر به دلیل اضطراری در این مدت مجبور به سفر هستید و گرین کارت دارید، ممکن است شامل چشم پوشی به دلیل منافع ملی شوید اما پیش از سفر باید در یکی از سرکنسول گری ها یا سفارت های محل خود برای این چشم پوشی درخواست دهید.
 • تعداد کل پناهندگانی که امسال قرار است در ایالات متحده استقرار یابند 50000 نفر است و نه 110000 نفر. از آنجایی که تا کنون حدود 35000 پناهنده پذیرفته شده اندف به این معنی است که باید 15000 پناهنده دیگر پس از 14 جولای 2017 اجازه ورود یابند.
 • پناهندگانی که پیش از 6 مارچ 2017 برنامه سفر به ایلات متحده را دریافت کرده اند همچنان اجازه خواهند داشت به ایالات متحده سفر نمایند.

 

این فرمان اجرایی چه تاثیری بر روی من خواهد داشت؟

 •   اگر در حال حاضر یک پناهنده ساکن در ایالات متحده هستید، این مسئله تاثیری بر روی وضعیت قانونی شما نخواهد گذاشت. شما هنوز نیز همان وضعیت قانونی خود را خواهید داشت. هنوز نیز می توانید پس از یک سال اقامت در ایالات متحده برای گرین کارت درخواست دهید.
 • اگر شما منتظر هستید یکی از اعضای خانواده شما در ایالات متحده استقرار یابد و یا از طریق برنامه پیوستن به خانواده به شما بپیوندد، احتمالا حالا این مسئله بیشتر طول بکشد و فرآیندهای جدید احتمالا چالش های بسیار بیشتری خواهند داشت.
 • اگر عضو خانواده شما متعلق به یکی از کشورهای لیست شده در بالا به عنوان کشورهای ممنوعه باشد، حتی پس از ممنوعیت 90 روزه اجازه ورود به کشور را نخواهند داشت. همچنین ممکن است نیازمند فرآیندهای بیشتری برای درخواست ویزا برای ورود به ایالات متحده باشند.

اگر کمک حقوقی نیاز داشتید؟

 

اگر به دلیل این فرمان اجرایی شما نگرانی های حقوقی فوری دارید و یا اعضای خانواده شما پناهندگانی هستند که قرار بوده است به ایالات متحده بیایند، می توانید با پروژه کمک های بین المللی پناهندگی (IRAP) تماس بگیرید. این سازمان می تواند مشاوره و اطلاعات در اختیار شما بگذارد، اما قدرت این را ندارد تا افرادی که شامل فرمان اجرایی می شوند را وارد ایالات متحده نماید. می توانید از طریق ایمیل تماس بگیرید: info@refugeerights.org

 

چه کار می توانم انجام بدهم؟

 

اکثریت آمریکاییان به پناهندگان خوشآمد گفته و می دانند که شما سهم به سزایی در اجتماع ما دارید. وضعیت حقوقی شما به عنوان یک پناهنده به دلیل این فرمان اجرایی تغییر نکرده است. شما امن بوده و توسط قانون ایالات متحده حفاظت می شوید. به عنوان یک پناهنده، شما سختی های زیادی را تحمل کرده اید. اما ما همچنین می دانیم که شما قوی هستید. در حال حاضر چهار کار می توانید انجام بدهید:

 

 • امید خود را از دست ندهید و به ساختن جدید خود در ایالات متحده ادامه بدهید. شما بهترین سفیر برای برنامه استقرار مجدد پناهندگان هستید.
 • وضعیت پناهندگی شما منقضی نخواهد شد، اما ما تمامی پناهندگان را ترغیب می کنیم تا برای گرین کارت (پس از یک سال) و شهروندی ایالات متحده (پس از 5 سال) اقدام نمایند. شما می توانید دروه های آنلاین آماده سازی برای آزمون شهروندی مرکز پناهندگی را بگذرانید تا به شما در آماده شده برای آزمون شهروندی کمک نماید.
 • اگر احساس امنیت می کنید، داستان خود را با ما به اشتراک بگذارید. در حال حاضر بسیار مهم است که سایر آمریکاییان داستان شما را بشنوند و درک نمایند.
 • به افراد شبیه خود کمک نمایید. در زیر اطلاعات لازم را به زبان خود پیدا کرده و آن ها را با سایر پناهندگان در ایالات متحده و یا افرادی که منتظر نقل مکان به ایالات متحده می باشند در میان بگذارید.

 

اگر قربانی تمایز بوده و یا هدف جنایت های تنفر قرار گردید چه؟

اگر قربانی یک جرم و جنایت شدید، می توانید با شماره 911 پلیس تماس بگیرید.

اگر خود یا کسی که می شناسید به دلیل دین یا عضویت گروهی خود مورد تبعیض قرار گرفت، می توانید آن را گزارش نمایید:

 

https://www.splcenter.org/reporthate

 

 

اگر سوال دیگری دارید؟

اگر سوالات دیگری دارید می توانید با دفتر محلی مربوط به آژانس استقرار مجدد تماس گرفته یا به مرکز پناهندگی آنلاین (RCO) ایمیل بزنید: info@therefugeecenter.org

 

چه کسی از پناهندگان حمایت می کند؟

در ایالات متحده، یک گروه ملی به نام شورای پناهندگی ایالات متحده وجود دارد که در همکاری با دولت تضمین می کند تا سنت افتخارآمیز استقرار پناهندگان از کشورهای مختلف جهان تضمین گردد. بسیاری از سازمان ها عضو این گروه هستند که شامل تمامی آژانس های استقرار مجدد ملی می شود. این سازمان ها، و نیز اکثریت آمریکاییان، همگی از پناهندگان حمایت می کنند.