Farsi/فارسی

ه روز رسانی مهم: در حال حاضر ممنوعیت در رابطه با استقرار مجدد پناهندگان و ممنوعیت ویزا توسط دادگاه های ایالات متحده رد شده است. این موضوع بدین معنی است که در حال حاضر، پناهندگان اجازه می یابند در ایالات متحده استقرار یابند و افرادی با ملیت هفت کشور ذکر شده (ایران، عراق، سودان، سوریه، لیبی، سومالی و یمن) می توانند در این لحظه به ایالات متحده سفر نمایند. با این حال ما هنوز هم به افراد این سه کشور توصیه می کنیم بهتر است در این زمان سفر نکنند مگر اینکه واقعاً به این مسئله نیاز باشد و شرایط اضطراری داشته باشند، زیرا ممکن است هر لحظه این شرایط تغییر نماید. اگر شما یا کسی که میشناسید در سفر هستید و اجازه نیافتید وارد ایالات متحده بشوید، باید با airport@refugeerights.org یا ACUL محلی خود تماس بگیرید. می دانیم که این شرایط بسیار دشوار بوده و عدم اطمینان بالایی با خود به همراه دارد. ما تلاش می کنیم تمام خبرهای مهم در رابطه با مسائل حقوقی را هرچه سریع تر در اختیار شما قرار بدهیم.

دانلد ترامپ، نخست وزیر جدید ایالات متحده یک فرمان اجرایی جدید را صادر کرده است که تغییرات قابل توجهی را در برنامه استقرار مجدد پناهندگان ایالات متحده ایجاد کرده است. یک فرمان اجرایی فرمانی است که توسط رئیس جمهور صادر می شود و به عنوان قانون در ایالات متحده آمریکا محسوب می شود. از آنجایی که استقرار مجدد پناهندگان تحت کنترل ریاست جمهوری آمریکا است، او می تواند تغییراتی را در این برنامه ایجاد کن. با این حال، یک فرمان اجرایی نمی تواند از قانون اساسی یا قوانین صادر شده توسط کنگره تخطی نماید.

 

این فرمان اجرایی چه مفاهیمی برای پناهندگان خواهد داشت؟

  1. این فرمان استقرار مجدد پناهندگان را برای 120 روز آینده متوقف می سازد. این مسئله بدین معنی است که پناهندگان اجازه نخواهند داشت در طی 120 روز آینده در ایالات متحده مستقر شوند. این فرمان همچنین ممکن است پردازش پرونده های پناهندگی را برای 120 روز متوقف سازد. این مسئله یعنی مصاحبه های انجام شده خارج از خاک ایالات متحده و مسئله بررسی پیش زمینه پناهندگان نیز ممکن است به تاخیر افتد.
  2. این فرمان ورود تمامی پناهندگان از سوریه به ایالات متحده را به حالت تعلیق در می آورد. به این معنی که هیچ پناهنده ای از سوریه اجازه نخواهد داشت وارد ایالات متحده شود مگر زمانی که تغییراتی در این فرمان اجرایی وارد شود. هیچ زمان مشخصی برای این دوره در نظر گرفته نشده است.
  3. این فرمان همچنین برای مدت 90 روز ورود افراد دارای ملیت های خاص به ایالات متحده را ممنوع می سازد. این کشورها عبارتند از: ایران، عراق، سودان، سوریه، لیبی، سومالی، یمن.
  4. این فرمان تعداد کل پناهندگانی که می توانند در 2017 به ایالات متحده بیایند را کاهش می دهد، اما هنوز ورود 25000 نفر را مجاز می دارد. هنوز نمی دانیم کدام پناهندگان قادر خواهند بود وارد کشور شوند و یا چه زمانی پناهندگان اجازه خواهند داشت در آمریکا استقرار یابند.

این فرمان اجرایی چه تاثیری بر روی من خواهد داشت؟

 

  1. اگر در حال حاضر یک پناهنده ساکن در ایالات متحده هستید، این مسئله تاثیری بر روی وضعیت قانونی شما نخواهد گذاشت. شما هنوز نیز همان وضعیت قانونی خود را خواهید داشت. هنوز نیز می توانید پس از یک سال اقامت در ایالات متحده برای گرین کارت درخواست دهید.
  2. اگر شما منتظر هستید یکی از اعضای خانواده شما در ایالات متحده استقرار یابد و یا از طریق برنامه پیوستن به خانواده به شما بپیوندد، احتمالا حالا این مسئله بیشتر طول بکشد. اگر عضو خانواده شما متعلق به یکی از کشورهای لیست شده در بالا به عنوان کشورهای ممنوعه باشد، تا زمانی که این فرمان اجرایی تغییر نکند اجازه ورود به ایالات متحده را نخواهد داشت.

گر کمک حقوقی نیاز داشتید؟

 

اگر به دلیل این فرمان اجرایی شما نگرانی های حقوقی فوری دارید و یا اعضای خانواده شما پناهندگانی هستند که قرار بوده است به ایالات متحده بیایند، می توانید با پروژه کمک های بین المللی پناهندگی (IRAP) تماس بگیرید. این سازمان می تواند مشاوره و اطلاعات در اختیار شما بگذارد، اما قدرت این را ندارد تا افرادی که شامل فرمان اجرایی می شوند را وارد ایالات متحده نماید. می توانید از طریق ایمیل تماس بگیرید: info@refugeerights.org

چه کار می توانم انجام بدهم؟

به عنوان یک پناهنده، شما سختی های زیادی را تحمل کرده اید. اما ما همچنین می دانیم که شما قوی هستید. در حال حاضر سه کار می توانید انجام بدهید:

  1. به خاطر داشته باشید، شما بخشی مهم از آمریکا هستید. ما می دانیم که شما سهم ارزشمندی در کشور ما دارید. و اکثریت آمریکاییان پذیرای پناهندگان هستند.
  2. اگر احساس امنیت می کنید، داستان خود را با ما به اشتراک بگذارید. در حال حاضر بسیار مهم است که سایر آمریکاییان داستان شما را بشنوند و درک نمایند.
  3. به افراد شبیه خود کمک نمایید. منابع مرکز پناهندگی آنلاین را به آنان معرفی کنید: https://therefugeecenter.org/
  4. اگر برای مدت زمان کافی در ایالات متحده بوده اید، حال زمان این است که شهروند شوید. می توانید در دوره رایگان آماده سازی برای امتحان شهروندی مرکز ما شرکت کنید و برای آزمون شهروندی آماده شوید: http://classroom.therefugeecenter.org/programs/citizenship-preparation

 

اگر قربانی تمایز بوده و یا هدف جنایت های تنفر قرار گردید چه؟

اگر قربانی یک جرم و جنایت شدید، می توانید با شماره 911 پلیس تماس بگیرید.

اگر خود یا کسی که می شناسید به دلیل دین یا عضویت گروهی خود مورد تبعیض قرار گرفت، می توانید آن را گزارش نمایید:

 

https://www.splcenter.org/reporthate

 

اگر سوال دیگری دارید؟

اگر سوالات دیگری دارید می توانید به مرکز پناهندگی آنلاین (RCO) ایمیل بزنید: info@therefugeecenter.or

چه کسی از پناهندگان حمایت می کند؟

در ایالات متحده، یک گروه ملی به نام شورای پناهندگی ایالات متحده وجود دارد که در همکاری با دولت تضمین می کند تا سنت افتخارآمیز استقرار پناهندگان از کشورهای مختلف جهان تضمین گردد. بسیاری از سازمان ها عضو این گروه هستند که شامل تمامی آژانس های استقرار مجدد ملی می شود. این سازمان ها، و نیز اکثریت آمریکاییان، همگی از پناهندگان حمایت می کنند.

 

Enter your email address to receive the latest information on policies for refugees and immigrants.